FTSE MIB Przewodnik inwestycyjny

Oto kompletny przewodnik po wszystkim, co musisz wiedzieć o handlu na FTSE MIB, wiodącym włoskim indeksie giełdowym. Dodatkowo, prezentujemy listę najlepszych brokerów CFD FTSE MIB, w której uwzględniamy tylko regulowanych i bezpiecznych brokerów.

Maklerzy inwestują w FTSE MIB

Broker ITA40
Ocena
Spread ITA40
Min. kwota depozytu
Konto demo
 1. XTB

  ★★★★★
  ITA40
  11 pips
  Minimalny depozyt
  100 $/€
  Cuenta Demo
  Si
  Założona w
  2002
  Regulowane przez
  CNMV, FCA
  Dźwignia
  do 1:30
  *Serwis CFD. Aż 80,6% traderów traci pieniądze.
 2. Avatrade

  ★★★★★
  ITA40
  10 pips
  Minimalny depozyt
  100 $
  Cuenta Demo
  Si
  Założona w
  2006
  Regulowane przez
  CBI, BVI FSC, FSP, FSA, FFAJ
  Dźwignia
  do 1:30
  79% klientów traci pieniądze. Upewnij się, że jesteś w stanie poradzić sobie z potencjalnymi stratami.
 3. Plus500

  ★★★★★
  ITA40
  Variable
  Minimalny depozyt
  100 €
  Cuenta Demo
  Si
  Założona w
  2008
  Regulowane przez
  CySEC, ASIC
  Dźwignia
  do 1:30
  *76,4% kont detalicznych CFD traci pieniądze podczas handlu z tym brokerem.
 4. XM

  ★★★★★
  ITA40
  13 pips
  Minimalny depozyt
  5 $
  Cuenta Demo
  Si
  Założona w
  2009
  Regulowane przez
  CySEC, IFSC, ASIC, MiFID
  Dźwignia
  do 1:30
  *Serwis CFD. Aż 80,6% traderów traci pieniądze.
 5. Pepperstone

  ★★★★★
  ITA40
  10 pips
  Minimalny depozyt
  200 $/€
  Cuenta Demo
  Si
  Założona w
  2010
  Regulowane przez
  CySEC, BaFIN, FCA, ASIC
  Dźwignia
  Zmienna
  *Serwis CFD. Aż 80,6% traderów traci pieniądze.
 6. Libertex

  ★★★★★
  ITA40
  Variable
  Minimalny depozyt
  100 $/£/€
  Cuenta Demo
  Si
  Założona w
  1997
  Regulowane przez
  CySEC
  Dźwignia
  do 1:30
  83% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.
 7. IC Markets

  ★★★★
  ITA40
  10 pips
  Minimalny depozyt
  200 $
  Cuenta Demo
  Si
  Założona w
  2007
  Regulowane przez
  ASIC
  Dźwignia
  do 1:30
  *Serwis CFD. Aż 80,6% traderów traci pieniądze.

FITSE MIB lub Italia 40

Popularnie znany jako indeks Italia 40 lub również jako MIB, FTSE MIB jest głównym indeksem giełdowym włoskiego rynku akcji lub „Borsa Italiana”, a akronim MIB oznacza „Milano Indice di Borsa”.

Jest to bardzo przydatny indeks giełdowy do pomiaru konkurencyjności głównych sektorów tego alpejskiego kraju, ponieważ obejmuje cenę akcji 40 głównych włoskich spółek.

Historia FTSE MIB

Borsa di Commercio of Milan została założona w styczniu 1808 roku i była własnością publiczną do 1998 roku, kiedy to została sprywatyzowana. Dziewięć lat później stała się częścią London Stock Exchange Group.

Obecna nazwa FTSE MIB została przyjęta w 2009 roku, kiedy to liczba akcji wchodzących w skład indeksu została zwiększona z 30 do 40. Jako instrument finansowy, MIB jest interesującym indeksem giełdowym ze względu na jego stosunkowo częste ruchy, co umożliwia handel krótkimi lub długimi pozycjami.

Dane historyczne FTSE MIB


Wartość początkowa indeksu FTSE MIB w pierwszym dniu notowań wynosiła 10 644 punkty i od tego czasu najwyższa odnotowana cena była w marcu 2000 roku i wynosiła 50 108,56 punktów, a najniższa w lipcu 2012 roku i wynosiła 12 362,50 punktów.

Jak obliczany jest indeks FTSE MIB?

Jak wspomniano powyżej, wartość MIB obliczana jest przy uwzględnieniu cen akcji 40 największych włoskich spółek. Na tej liście znajdują się firmy z wszystkich sektorów.

Jest to indeks ważony, co oznacza, że w jego formule obliczeniowej zastosowano zmienny współczynnik, dzięki któremu waga akcji każdej spółki jest proporcjonalna do szeregu czynników.

Innymi słowy, cena akcji mniejszej spółki będzie miała mniejszą wagę niż cena akcji większej spółki. Inne ważone indeksy giełdowe to IBEX35 lub S&P 500.

Wartość MIB jest obliczana w euro, oficjalnej walucie Włoch, w godzinach handlu na Borsa Italiana (więcej informacji na temat tych godzin poniżej).

Godziny handlu MIB

Godziny handlu (tzn. kiedy wartość indeksu może się zmieniać) pokrywają się oczywiście z godzinami otwarcia Borsa Italiana czyli od 9:00 do 17:30 (GMT+01:00) od poniedziałku do piątku.

Niektórzy internetowi brokerzy indeksowi pozwalają na handel indeksami giełdowymi w nieco innych godzinach, takich jak od 8:30 do 17:00 i zawsze od poniedziałku do piątku.

FTSE MIB handel online

Tradycyjne metody inwestycyjne nie pozwalają na handel FTSE MIB, ponieważ indeksy giełdowe zostały stworzone jedynie jako narzędzia pomiarowe. Jednakże, stosunkowo niedawne pojawienie się brokerów CFD umożliwiło handel indeksami tak, jakby były one jakimkolwiek innym instrumentem finansowym.

Dlatego też, handlując na FTSE możemy dokonywać inwestycji w oparciu o cały włoski rynek finansowy, a nie tylko poszczególne spółki. Główne zalety handlu na MIB to dobra płynność, konkurencyjne spready i długie sesje handlowe przez 5 dni w tygodniu.

Jak już przewidzieliśmy, najbardziej popularnym sposobem handlu FTSE MIB jest użycie CFD lub kontraktów na różnice kursowe. Jest to umowa podpisana pomiędzy brokerem a inwestorem, w której inwestor będzie starał się przewidzieć różnicę pomiędzy ceną kupna i sprzedaży w celu wygenerowania zysków.

Warto wspomnieć, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i ich wykorzystanie niesie ze sobą ryzyko utraty kapitału. Ponadto, jeśli korzystamy z dźwigni finansowej, ryzyko to może być znacznie wyższe. Z tego powodu wiele międzynarodowych instytucji finansowych odradza CFD.

Jeśli mimo to chcesz handlować kontraktami CFD na FTSE MIB, powinieneś upewnić się, że posiadasz niezbędną wiedzę. Kolejną podstawową zasadą przy handlu CFD jest nieinwestowanie więcej niż można sobie pozwolić na stratę, jeśli sprawy nie potoczą się zgodnie z oczekiwaniami.

Spółki FTSE MIB


Lista spółek, które na dzień dzisiejszy wchodzą w skład FTSE MIB:

A2aAtlantiaAzimut HoldingBanca Generali
Banca MediolanumBanco BpmBper BancaBrembo
Buzzi UnicemCampariCnh IndustrialEnel
EniExorFerrariFiat Chrysler Automobiles
FinecobankGeneraliIntesa SanpaoloItalgas
LeonardoLuxotticaMediasetMediobanca
MonclerPirelli & CPoste ItalianePrysmian
RecordatiSaipemSalvatore FerragamoSnam
StmicroelectronicsTelecom ItaliaTenarisTerna – Rete Elettrica Nazionale
Ubi BancaUnicreditUnipolUnipolsai

Inne włoskie indeksy giełdowe

Italia 40 lub MIB jest głównym i najbardziej popularnym indeksem giełdowym we Włoszech, ale to nie znaczy, że nie ma innych indeksów w tym kraju.

Możemy wymienić następujące:

 • FTSE Italia All Share
 • FTSE IT Mid Cap
 • FTSE IT Small Cap
 • FTSE MIB TR EUR

To tyle o naszym przewodniku handlowym Italia 40 lub MIB. Jeśli chcesz spróbować szczęścia w handlu tym indeksem giełdowym, zalecamy, abyś zrobił to z jednym z 40 włoskich brokerów online wymienionych na tej stronie. Wszyscy oni są regulowanymi brokerami, którzy działają zgodnie z najwyższymi standardami jakości i bezpieczeństwa.

OkBrokerzy © 2021 | Wszelkie prawa zastrzeżone

Niniejszy portal internetowy i jego zawartość ma charakter wyłącznie informacyjny. Na tej stronie internetowej nie są kupowane ani sprzedawane żadne aktywa finansowe jakiegokolwiek rodzaju. Naszym celem jest dostarczanie aktualnych i bezstronnych analiz platform transakcyjnych i brokerów online. Chociaż OkBrokerzy jest całkowicie niezależną stroną internetową, jest zarejestrowany w programach partnerskich firm handlowych online. OkBrokerzy nie ponosi odpowiedzialności za działalność żadnego z brokerów zawartych na swojej stronie internetowej, ani za ewentualne błędy w informacjach zawartych w niniejszym dokumencie.

OSTRZEŻENIE O RYZYKU

Kontrakty na różnice kursowe (CFD) są złożonymi instrumentami finansowymi, które niosą ze sobą wysokie ryzyko utraty kapitału z powodu dźwigni finansowej. Pomiędzy 74% a 89% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD. Przed zainwestowaniem w CFD powinieneś poważnie zastanowić się, czy posiadasz niezbędną wiedzę i czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty kapitału.