Najlepsi brokerzy kontraktów terminowych
Co to jest kontrakt terminowy?
Kontrakt futures definiujemy jako prawnie wiążącą umowę, na mocy której dwie strony zobowiązują się do wymiany składnika aktywów bazowych (fizycznych lub finansowych) za wcześniej ustaloną cenę w określonym terminie w przyszłości.
Głównym powodem, dla którego dwie strony wstępnie ustalają cenę składnika aktywów jest zabezpieczenie lub pokrycie przed nadzwyczajnymi przyszłymi okolicznościami, które mogą mieć negatywny wpływ na jedną z dwóch stron: sprzedającego lub kupującego.
Jak wyjaśnimy później, pierwsze kontrakty futures w historii były zawierane na ceny towarów rolnych. Z biegiem lat kontrakty terminowe bardzo się rozwinęły i obecnie możliwe jest handlowanie nimi jako aktywami finansowymi.
Wprowadzenie do rynków kontraktów terminowych i opcji
Początki kontraktów terminowych sięgają starożytnego Egiptu, gdzie rolnicy mogli z wyprzedzeniem uzgodnić cenę, po której ostatecznie sprzedadzą swoje produkty rolne określonemu nabywcy. Miało to na celu ochronę i zmniejszenie ryzyka, że złe zbiory zrujnują ich biznes. W 1687 r. w samurajskiej Japonii powstała giełda ryżowa Dojima, na której wymieniano kontrakty terminowe na ryż.
W XIX wieku powstanie CBOT (Chicago Board of Trade) i Chicago Futures Exchange, które wyznaczyło scenę dla rozwoju kontraktów terminowych. Mimo to przez dziesięciolecia głównymi składnikami aktywów ujętych w tych umowach były nadal produkty rolne, choć obecnie uwzględniano również inne towary, takie jak bawełna i kawa.
Z biegiem lat pojawiały się rynki kontraktów terminowych, a wraz z nimi ostateczny rozwój na skalę światową. Obecnie można handlować kontraktami terminowymi na produkty rolne, metale, waluty, obligacje itp., a rynki kontraktów terminowych istnieją w tak różnych miejscach jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Japonia, Singapur i Nowa Zelandia. W tym samym czasie powstały agencje ochrony odpowiedzialne za zapewnienie prawidłowego wykorzystania kontraktów terminowych, z których najważniejszą jest CFTC (Commodities and Futures Trading Commission).
Rodzaje kontraktów terminowych
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, obecnie istnieje wiele rodzajów aktywów, które mogą być zawarte w kontraktach terminowych, co powoduje, że istnieje tak wiele różnych kontraktów terminowych, które można znaleźć na głównych rynkach terminowych. Poniżej wymienimy te najczęściej stosowane:
- Walutowe kontrakty terminowe
- Rolnicze kontrakty terminowe
- Przyszłość energetyczna
- Kontrakty terminowe na metale
- Kontrakty terminowe na indeksy giełdowe
- Kontrakty terminowe na stopę procentową
Jak działają kontrakty terminowe
Kontrakt Futures jest finansowym instrumentem pochodnym w formie wiążącej umowy. Oznacza to, że dwie strony, kupujący i sprzedający, zgadzają się na przyszłą transakcję po cenie ustalonej w momencie podpisania umowy i zobowiązują się do wymiany aktywów bazowych. Mówiąc prościej, przyszłość jest umową typu „kup teraz, ale zapłać i odbierz później”.
Biorąc pod uwagę taki przykład, płatność za składnik aktywów nie jest dokonywana w momencie podpisania kontraktu terminowego, lecz w dniu jego zapadalności. Podobnie, składnik aktywów nie wchodzi w posiadanie kupującego aż do daty określonej w umowie. Może to generować zarówno zyski, jak i straty, ponieważ transakcja zostanie przeprowadzona zgodnie z założeniami w przyszłości, niezależnie od rozwoju sytuacji na rynku.
Dla przykładu, weźmy firmę eksportującą maszyny rolnicze, która eksportuje za granicę co kwartał. Może uzgodnić z firmą brokerską, że sprzedaż nastąpi po określonej cenie w okresie trzech miesięcy, kiedy otrzyma zapłatę za wyeksportowany sprzęt. Niezależnie od zmian notowań różnych walut, transakcja zostanie przeprowadzona zgodnie z tym, co jest odzwierciedlone w kontrakcie terminowym.
Istnieje zorganizowany rynek kontraktów terminowych o nazwie MEXDER, który umożliwia zakup i sprzedaż kontraktów przed upływem terminu ich ważności. Dlatego też możliwe jest handlowanie kontraktami terminowymi i spekulowanie pozycjami zawartymi w kontraktach.
Różnica między kontraktami terminowymi a opcjami
Jeśli spojrzymy na definicję tych dwóch terminów, odróżnienie kontraktów terminowych od opcji będzie bardzo proste i możemy zacząć handlować obydwoma.
- Futures (kontrakty terminowe): Wiążący kontrakt, w którym dwie strony zgadzają się na wymianę określonego składnika aktywów w określonym terminie.
- Opcje: Kontrakt, w którym jedna ze stron nabywa prawo do kupna lub sprzedaży instrumentu bazowego w określonym czasie.
Dlatego jedną z głównych różnic jest obowiązek przeprowadzenia transakcji, jeśli mówimy o kontrakcie terminowym, podczas gdy w przypadku opcji nabywa się prawo, ale nie obowiązek przeprowadzenia wymiany. Innym szczegółem jest działanie dat, ponieważ opcje wygasają w dniu wygaśnięcia, podczas gdy kontrakty futures są realizowane w dniu odzwierciedlonym w umowie.
Różnice w handlu kontraktami terminowymi i opcjami
- Wielkość kontraktu: Wielkość kontraktu jest zazwyczaj większa dla kontraktów futures, więc spready przy handlu kontraktami futures są zazwyczaj większe niż przy handlu opcjami.
- Premie: Opcje handlowe wiąże się z wypłatą premii oprócz zwykłych prowizji handlowych. Płatność premii może być dokonywana od sprzedawcy do przedsiębiorcy lub odwrotnie.
- Obowiązek: Obie strony kontraktu futures są zobowiązane do jego realizacji w dniu wygaśnięcia. Nie jest tak w przypadku kontraktów opcyjnych.
- Data wygaśnięcia: Kontrakty na opcje wygasają w określonym dniu bez konieczności ich wcześniejszego wykonania.
- Handel kontraktami terminowymi i opcjami: Handlowcy kontraktów terminowych będą generować zyski z różnicy między ceną wejścia i wyjścia z aktywów bazowych. Handlowcy opcji, w niektórych przypadkach, mogą być w stanie zarobić na samych premiach.
Różnice pomiędzy kontraktami terminowymi a kontraktami na różnicę
Możliwe jest handlowanie wieloma aktywami finansowymi w różnych formach, czy to CFD, futures, opcje, itp. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć definicję każdego z nich i wiedzieć, jak je od siebie odróżnić, ponieważ każdy instrument pochodny wymaga innej strategii inwestycyjnej ze względu na swoją naturę.
Podobnie jak w przypadku opcji, kontrakty na różnice kursowe nie pociągają za sobą zobowiązania do zawarcia transakcji. Jak już wspomnieliśmy na tej stronie, kontrakty terminowe wymagają, aby obie strony zawarły transakcję.
Płynność kontraktów CFD jest zazwyczaj wyższa niż kontraktów futures z uwagi na fakt, że brokerzy działają jako animatorzy rynku (market makers). Z drugiej strony, kontrakty terminowe pozwalają na korzystanie z niższych prowizji przy transakcjach na dużą skalę.
Z tych wszystkich powodów, kontrakty futures są zazwyczaj wybierane dla inwestycji o dużym kapitale, podczas gdy kontrakty na różnice kursowe lepiej nadają się dla inwestorów dysponujących mniejszym kapitałem.
Różnice między kontraktami terminowymi typu futures i forward
Kontrakty terminowe i forward mają wspólne aspekty, z których głównym jest obowiązek przeprowadzenia transakcji. Warto jednak wspomnieć o tych istotnych różnicach między kontraktami terminowymi a forward:
- Rynek wtórny: Istnieje rynek wtórny dla kontraktów futures, ale nie dla kontraktów forward.
- Standaryzacja: Kontrakty futures są standaryzowane pod względem daty zapadalności i wielkości. W przypadku forwardów jest to uzależnione od transakcji.
- Zabezpieczenia: Obie strony kontraktu forward dają zabezpieczenie dla kontraktu, podczas gdy kontrakty futures korzystają z zabezpieczeń instytucjonalnych.