Brokerzy z ustalonymi spreadami
Co to są stałe spready?
Spread jest podstawowym pojęciem dla tych, którzy handlują parami walutowymi, choć dotyczy każdego instrumentu finansowego (waluty, metale szlachetne, towary, akcje lub indeksy). Jest to różnica pomiędzy ceną kupna (Bid) a ceną sprzedaży (Ask). Kiedy mówimy o stałych spreadach, oznacza to, że różnica pomiędzy Bid i Ask jest zawsze stała. Oznacza to, że jeśli broker mówi, że spread dla handlu EUR/USD wynosi 3 pipsy (pip jest najmniejszym ruchem ceny, jaki może wykonać para, którą handlujesz), to zawsze będzie to 3 pipsy.
Stałe spready są zazwyczaj ustawione pomiędzy 2 a 3 pipsami. Zmienne spready zwykle wahają się od 1 do 4 pipsów, chociaż w bardzo ekstremalnych warunkach rynkowych notowano 8 pipsów.
Jeśli Twój broker oferuje spready zmienne, będziesz mieć do czynienia z szerszymi spreadami podczas zmiennych warunków rynkowych i wąskimi spreadami przez resztę czasu. Spready EUR/USD zazwyczaj wahają się od 1 do 4 pipsów w normalnych warunkach rynkowych. Jednakże, znane są przypadki rozszerzania się ich do 8 pipsów i więcej w ekstremalnych warunkach rynkowych.
Każdy broker sam decyduje o tym, czy chce stosować stałe czy zmienne spready, jednak co do zasady brokerzy Market Maker (transakcje ich klientów nie są zawierane na rynku, ale na własnym stanowisku dealerskim) skłaniają się ku stałym spreadom, a brokerzy ECN (którzy umieszczają akcje bezpośrednio na rynku) wolą stosować spready zmienne.
Kiedy lepiej jest używać stałych spreadów?
- Kiedy operacja jest krótko- lub średnioterminowa: ponieważ koszt handlu będzie znany z góry.
- Kiedy rynek ma wysoką zmienność i niską płynność: zmienność ma tendencję do wywoływania spreadów, dlatego na rynkach o takich cechach, lepiej korzystać ze stałych spreadów.
Kiedy lepiej jest używać spreadów zmiennych?
- Kiedy rynek jest spokojny: przeciwieństwo (logicznie) powyższego. Jeśli rynek jest spokojny, brokerzy ze zmiennymi spreadami będą oferować lepsze spready.
Podsumowując
Traderzy, którzy dopiero zaczynają, zazwyczaj wybierają brokerów ze stałymi spreadami. W ten sposób z góry znają koszty wejścia na rynek, powiedzmy, że jest to sposób na większą kontrolę nad biznesem, który jest im jeszcze trochę nieznany. Przeciwnie, bardziej profesjonalni traderzy wybierają zmienne spready, ponieważ starają się wejść na rynek w spokojnych momentach.
Jednym z aspektów, o którym zawsze należy pamiętać przy zatrudnianiu brokera Forex, jest przeczytanie drobnego druku, ponieważ w niektórych przypadkach zastrzega on sobie możliwość zmiany trybu spreadów w zależności od warunków rynkowych.