Przewodnik handlu towarami

Dowiedz się, jak handlować towarami online w tym przewodniku handlu towarami. Znajdziesz tu również kompletną i aktualną listę najlepszych brokerów towarowych online.

Najlepsi brokerzy do handlu towarami

Broker
Ocena
Spread Oro
Min. kwota depozytu
Konto demo
 1. XTB

  ★★★★★
  Gold
  0.3
  Minimalny depozyt
  100 $/€
  Cuenta Demo
  Si
  Założona w
  2002
  Regulowane przez
  CNMV, FCA
  Dźwignia
  do 1:30
  *Serwis CFD. Aż 80,6% traderów traci pieniądze.
 2. Avatrade

  ★★★★★
  Gold
  0.50
  Minimalny depozyt
  100 $
  Cuenta Demo
  Si
  Założona w
  2006
  Regulowane przez
  CBI, BVI FSC, FSP, FSA, FFAJ
  Dźwignia
  do 1:30
  79% klientów traci pieniądze. Upewnij się, że jesteś w stanie poradzić sobie z potencjalnymi stratami.
 3. eToro

  ★★★★
  Minimalny depozyt
  200 $
  Cuenta Demo
  Si
  Założona w
  2007
  Regulowane przez
  CySEC, FCA, ASIC
  Dźwignia
  do 1:30
  *75% klientów detalicznych traci pieniądze podczas handlu CFD z tym brokerem.
 4. Plus500

  ★★★★★
  Gold
  Variable
  Minimalny depozyt
  100 €
  Cuenta Demo
  Si
  Założona w
  2008
  Regulowane przez
  CySEC, ASIC
  Dźwignia
  do 1:30
  *76,4% kont detalicznych CFD traci pieniądze podczas handlu z tym brokerem.
 5. XM

  ★★★★★
  Gold
  0.035
  Minimalny depozyt
  5 $
  Cuenta Demo
  Si
  Założona w
  2009
  Regulowane przez
  CySEC, IFSC, ASIC, MiFID
  Dźwignia
  do 1:30
  *Serwis CFD. Aż 80,6% traderów traci pieniądze.

Handel towarami

Główna różnica między handlem walutami lub akcjami a rynkiem towarowym polega na tym, że rynek towarowy zajmuje się dobrami materialnymi. Innymi słowy, są to produkty fizyczne, które są normalnie kupowane lub sprzedawane na giełdzie finansowej, np. Euronext. Jednakże, jest również możliwe dla inwestorów detalicznych handlować towarem na CFD (Contracts for Difference).

Handel towarami za pomocą kontraktów CFD niesie ze sobą pewne ryzyko, którego należy być świadomym, zanim zaryzykuje się swój kapitał. Nikt nie lubi tracić swoich pieniędzy na inwestycje i dlatego na tej stronie zamierzamy przyjrzeć się bliżej światu handlu tymi instrumentami finansowymi.


Co to są Towary?

Towary to surowce, które mają swoją użyteczność i wartość. Są to produkty, które występują w przyrodzie i są praktycznie nie do odróżnienia od siebie: mają naprawdę niski poziom specjalizacji.Jakie są najlepsze towary do handlu online?

materias primas

Towary podlegają różnym klasyfikacjom. W kontekście handlu towarami, główne z nich są następujące (z jednym lub kilkoma przykładami):

 • Metale szlachetne: złoto, srebro, pallad.
 • Inne metale: cynk, nikiel.
 • Energia: ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel.
 • Rolnictwo: kawa, cukier, kukurydza, pszenica, soja, bawełna i, ogólnie, zboża.

Złoto i srebro są najbardziej odpowiednie do inwestowania w towary, a także te, które osiągają najwyższe wolumeny inwestycyjne online. Jednak reszta towarów również może być bardzo opłacalna i nie jest konieczne skupiać się tylko na jednym metalu szlachetnym.


Jak handlować towarami?

Istnieją dwa sposoby na handel towarami online i wyjaśniamy je poniżej.

RYNEK FUTURES

Najbardziej popularny rynek do handlu towarami. A jego podstawą są kontrakty terminowe. Kontrakty, w których w momencie podpisywania ustalona jest już cena, ilość i data wygaśnięcia. Obie strony transakcji (kupujący i sprzedający) zobowiązują się do przestrzegania tych zmiennych, które zostały już wcześniej ustalone. Oznacza to, że kupujący zobowiązuje się do kupna, a sprzedający do sprzedaży określonej ilości, w określonym dniu i za określoną cenę.

Aby rozpocząć handel CFD na towary, musisz użyć platformy handlowej, która działa na tym rynku finansowym. Umowa zostanie zawarta poprzez wpłatę depozytu początkowego i otwarcie rachunku handlowego. Pamiętaj, że wielu brokerów oferuje możliwość otwarcia konta demo z fikcyjnymi pieniędzmi.

Rynek towarowy działa w taki sam sposób jak rynek innych zbywalnych towarów. Chodzi o to, aby osiągnąć zysk poprzez kupno lub sprzedaż: albo sprzedajesz za cenę wyższą niż ta, za którą kupiłeś, albo odkupujesz za mniej niż sprzedałeś.

Rynek terminowy działa zgodnie z zasadą: „Kup teraz, zapłać i odbierz produkt później”. Jednak w przeciwieństwie do producentów, handlowcy towarowi nie są zainteresowani samym produktem, nie wymagają fizycznej dostawy produktu.

Taka jest natura handlu CFD: nie posiadasz produktu, handlujesz jedynie ruchem – w tym przypadku – ceną towaru. Dlatego też najczęściej kontrakty terminowe na towary są rolowane: termin wygaśnięcia jest opóźniony, więc inwestor nie musi ponosić kosztów rozliczenia kontraktu.

Jedną z najbardziej uderzających cech tego rynku finansowego jest to, że ceny towarów zmieniają się w sposób ciągły. Tworzy to silny sentyment rynkowy, który często może otworzyć możliwości inwestycyjne.

Powoduje to z jednej strony, że w ustalonym okresie obowiązywania umowy, wartość wspomnianego rachunku ulega dużym wahaniom. Ale również – szczególnie ze względu na wysoki efekt dźwigni (finansowej), który posiadają te konta handlowe – bardzo małe zmiany w cenie są w stanie wygenerować ogromne potencjalne zyski lub straty. W rzeczywistości, może się zdarzyć, że spadnie ona poniżej minimalnej wartości; kiedy tak się stanie, platforma handlowa prosi właściciela konta o wpłatę dodatkowych środków w celu utrzymania pozycji na rynku.

RYNEK SPOT

W handlu towarami istnieje również możliwość zakupu spot: jest to rynek spot. Nie jest to zbyt tajemnicze, ponieważ jest to normalna transakcja kupna i sprzedaży: płacisz za natychmiastową dostawę surowca (np. surowca rolnego) po aktualnej cenie rynkowej. Nie ma ogólnie ustalonych standardów cenowych, ale są one ustalane niezależnie i giełda nie musi być nadzorowana.


Porady dotyczące handlu towarami

Oto nasza lista wskazówek, które pomogą Ci w handlu towarami. To nie jest kurs tradingu, ale mamy nadzieję, że okaże się przydatny.

ŚLEDŹ INFORMACJE I AKTUALIZACJE

Jak w każdym biznesie, w którym się handluje, jest absolutnie konieczne, aby inwestor był zawsze poinformowany i miał oko na ruchy. Podczas handlu akcjami mogą na nie wpływać np. groźby przejęcia, badania rynku lub raporty kwartalne. Nie ma to nic wspólnego z rynkiem towarowym.

Ponieważ cena towarów podlega nagłym wahaniom z powodu wydarzeń, które są bardzo trudne do przewidzenia: warunki pogodowe, choroby zwierząt, duże odkrycia ropy naftowej… Przewidywanie tego typu wydarzeń jest czasami wprost niemożliwe, ale musimy spróbować to zrobić i aby to zrobić, bardzo ważne jest, aby uważnie śledzić wiadomości i prognozy. Pamiętaj, że analiza techniczna i analiza fundamentalna są bardzo pomocne.

WZAJEMNIE POWIĄZANE AKTYWA: EFEKT ŁAŃCUCHA

W drugiej połowie 2014 r. spadające ceny ropy naftowej (towaru) spowodowały znaczny spadek wartości akcji energetycznych. Jest to tylko jeden z przykładów, jak ruch cen towarów może wpłynąć na ceny innych towarów. Jest to efekt domina, o którym mowa w nagłówku tej sekcji.

To doprowadziło bardziej doświadczonych inwestorów do stosowania strategii handlowej, która polega na badaniu relacji między towarem a innymi towarami, jako sposób na przewidywanie przyszłych wahań. W tym celu włączają towar do swojego portfela, co pozwala im przyjrzeć się wahaniom, jakie mogą wystąpić w spółkach z nim związanych. Jednak – i to nie jest banalne ostrzeżenie – tylko najbardziej doświadczeni handlowcy i profesjonalni klienci mogą „grać” w ten sposób, ponieważ bardzo łatwo jest błędnie zinterpretować wahania akcji jako odpowiedź na zmianę cen towarów.

BEZPIECZNA PRZYSTAŃ

Kiedy szaleje sztorm, najlepiej jest udać się do portu i schronić się do czasu jego ustąpienia. Ale teraz nie jesteśmy żeglarzami, lecz ludźmi, którzy inwestują w towary. Ekstrapolacja byłaby taka, że w okresach skrajnej zmienności najlepszą rzeczą do zrobienia jest schronienie się w pewnych produktach, które wykazują tendencję do pewnej stabilności. Są one „bezpieczną przystanią”, a na rynku towarowym najbezpieczniejsze jest złoto. Dlatego też wielu inwestorów, w okresie gwałtownych wahań, kupuje ten produkt, który jest zazwyczaj obarczony niskim ryzykiem.

INFLACJA I CENY TOWARÓW

Inwestowanie w towary może być naturalną obroną przed inflacją. Gdy zbliża się inflacja, ceny towarów gwałtownie rosną. Dzieje się tak, ponieważ ludzie wycofują pieniądze z inwestycji, które nie są zabezpieczone przed inflacją i inwestują je na towarowym rynku finansowym, aby chronić swoje portfele.


Czynniki wpływające na handel towarami

Główne z nich to:

PODAŻ I POPYT

Ropa naftowa jest bardzo wyraźnym przykładem: jeśli ilość istniejącej ropy naftowej wzrośnie, a poziom popytu pozostanie taki sam, doprowadzi to do spadku ceny za baryłkę. Jeśli popyt na ropę rośnie, a moce produkcyjne stoją w miejscu, to cena za baryłkę będzie wyższa.

CZYNNIKI GOSPODARCZE I POLITYCZNE

Cena towarów jest handlowana na rynku terminowym i za pomocą kontraktów terminowych, jednak nie zapobiega to wpływowi wydarzeń na cenę tych towarów. Tak więc niestabilność polityczna w niektórych częściach Bliskiego Wschodu powoduje, że cena kontraktów terminowych na towary, takie jak ropa naftowa, waha się z powodu niepewności produkcji i podaży.

WARUNKI POGODOWE

Aktywa rolne, takie jak pszenica i kawa, będą silnie uzależnione od czynników pogodowych, ponieważ pogoda w znacznym stopniu wpływa na ich produkcję. W latach, w których zbiory są niskie, a podaż niewystarczająca, ceny będą rosły.

DOLAR

Towary są zazwyczaj wyceniane w dolarach amerykańskich. Zależność między towarem a walutą jest odwrotnie proporcjonalna: rosnący dolar działa antyinflacyjnie i wywiera presję na obniżenie cen towarów. I odwrotnie, słabnący dolar wywiera presję wzrostową na ceny towarów i surowców.


Wskaźniki cen towarów

Jeśli chcesz inwestować w towary, musisz śledzić indeksy cen towarów. Są one średnią ważoną cen określonego rodzaju towaru lub grupy towarów. Indeksy mogą być cenami spot lub futures. Oto kilka przykładów:

 1. Continuous Commodity Index (CCI): jest to grupa 17 kontraktów terminowych na towary, które są stale równoważone w celu utrzymania równowagi ustalonej na poziomie 5,88% dla każdego kontraktu terminowego. Jest on używany jako punkt odniesienia dla wyników tych towarów.
 2. S&P GSCI (Goldman Sachs Commodity Index): Jego członkowie pochodzą ze wszystkich sektorów i, podobnie jak poprzedni, jest on punktem odniesienia dla handlu na rynku towarów finansowych. Jest on dostępny na giełdzie Chicago Mercantile Exchange.
 3. Merril Lynch Commodity Index (MLCX): Towary wchodzące w skład indeksu zostały wybrane pod kątem ich płynności. Waga ustalona w tym indeksie oscyluje w zależności od przypuszczalnego znaczenia każdego z uwzględnionych towarów i ich możliwego wpływu na gospodarkę światową.

W skrócie: Dlaczego warto handlować towarami za pomocą CFD?

Dwa główne powody to wysoka dźwignia finansowa i mniejsze kontrakty. Połączenie tych dwóch czynników obniża początkowe wymagania kapitałowe dla handlowców.

Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i handel nimi bez ich dokładnej znajomości niesie ze sobą wysokie ryzyko utraty pieniędzy w krótkim okresie czasu.

OkBrokerzy © 2021 | Wszelkie prawa zastrzeżone

Niniejszy portal internetowy i jego zawartość ma charakter wyłącznie informacyjny. Na tej stronie internetowej nie są kupowane ani sprzedawane żadne aktywa finansowe jakiegokolwiek rodzaju. Naszym celem jest dostarczanie aktualnych i bezstronnych analiz platform transakcyjnych i brokerów online. Chociaż OkBrokerzy jest całkowicie niezależną stroną internetową, jest zarejestrowany w programach partnerskich firm handlowych online. OkBrokerzy nie ponosi odpowiedzialności za działalność żadnego z brokerów zawartych na swojej stronie internetowej, ani za ewentualne błędy w informacjach zawartych w niniejszym dokumencie.

OSTRZEŻENIE O RYZYKU

Kontrakty na różnice kursowe (CFD) są złożonymi instrumentami finansowymi, które niosą ze sobą wysokie ryzyko utraty kapitału z powodu dźwigni finansowej. Pomiędzy 74% a 89% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD. Przed zainwestowaniem w CFD powinieneś poważnie zastanowić się, czy posiadasz niezbędną wiedzę i czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty kapitału.