Czy w końcu zaczniemy używać kryptowalut w sposób rutynowy, czy też pozostaniemy przy inwestycyjnym handlu kryptowalutami? Cokolwiek się stanie, niektórzy ludzie nie chcą być zaskoczeni. Jakiś czas temu Facebook z wielkim entuzjazmem ogłosił swoją kryptowalutę: Diem. A teraz to pięć głównych banków hiszpańskich (być może wkrótce będą cztery, jeśli wchłonięcie Bankia przez CaixaBank zostanie zamknięte) przygotowuje się do wprowadzenia cyfrowego euro.

Projekt firmy Marka Zuckerberga po drodze tracił impet, ale Cyfrowe Euro ma za sobą mocny start. Wiadomość, która została przekazana przez CincoDías, wskazuje, że za stworzeniem tej kryptowaluty stoją Santander, Sabadell, BBVA, Bankia i CaixaBank. Tak, wszystkie one znajdują się pod parasolem Iberpay, hiszpańskiej firmy świadczącej usługi płatnicze, która jest własnością, między innymi, pięciu wyżej wymienionych banków.

W ramach projektu cyfrowego euro podjęto już pierwsze, ważne kroki. Za jego emisję odpowiadałby Europejski Bank Centralny (EBC), a jego wartość byłaby równa oficjalnej walucie Unii Europejskiej. „Cyfrowe euro, które jest emitowane, fizyczne euro, które zniknie”, ogłosiły banki do CincoDías.

Ponadto posiada zgodę Banku Hiszpanii, źródła tego samego wskazanego na ww. Miernikach, który jest świadomy testów i utrzymuje płynną komunikację z Iberpay. Ich udział w tej początkowej fazie procesu, jak wyjaśnili, ograniczałby się do obserwowania, jak sektor testuje i dostosowuje się do tych nowych technologii.

Broker
Ocena
Spread EUR/USD
Min. kwota depozytu
 1. XTB

  ★★★★★
  EUR/USD
  0.8 pips
  Minimalny depozyt
  100 $/€
  *Serwis CFD. Aż 80,6% traderów traci pieniądze.
 2. eToro

  ★★★★
  EUR/USD
  3 pips
  Minimalny depozyt
  200 $
  *75% klientów detalicznych traci pieniądze podczas handlu CFD z tym brokerem.
 3. Avatrade

  ★★★★★
  EUR/USD
  1.9 pips
  Minimalny depozyt
  100 $
  79% klientów traci pieniądze. Upewnij się, że jesteś w stanie poradzić sobie z potencjalnymi stratami.

Rozpoczęcie cyfrowych testów Euro

Kto wie, czy za jakiś czas nie będziemy handlować cyfrowym euro. Na razie testy, które skupią uwagę Banku Hiszpanii, rozpoczną się już wkrótce. W zasadzie powinni byli już to zrobić, ale również w tym sensie koronawirus dotyka kryptowalut i rozpoczęcie testów musiało zostać przesunięte. Prawdopodobnie rozpoczną się one w bieżącym wrześniu lub najpóźniej w październiku.

Cyfrowe Euro, jak zauważono w raporcie Iberpay z 2019 r., do którego dostęp uzyskało CincoDías, „będzie modelem sektorowego tokenizowanego pieniądza cyfrowego. Skupi się on na emisji tokenów przez Iberpay, ze wspólnego konta sektorowego, którego środki, będące własnością firmy, działałyby jako zaplecze dla emitowanych cyfrowych pieniędzy, które z kolei byłyby dystrybuowane, w stosownych przypadkach, do klientów przez instytucje finansowe.”

Zwracają również uwagę, że projekt cyfrowego euro został już przeanalizowany z prawnego punktu widzenia, biorąc pod uwagę na przykład ewentualną potrzebę regulacji ad hoc lub nowych zobowiązań prawnych i umownych.

Jak przypominają, EBC ogłosił pod koniec 2019 roku, że rozważa opcję stworzenia alternatywy dla kryptowalut, myśląc zwłaszcza o bitcoinie, która byłaby cyfrową walutą opartą na kryptografii: tzw. Central Bank Digital Currency.