W ostatnich latach wiele krajów, w tym Stany Zjednoczone, opowiedziało się za legalizacją konopi indyjskich lub marihuany. Proces ten, oprócz tego, że był szybki, doprowadził do powstania dobrze prosperującej, regulowanej branży zajmującej się legalną produkcją i dystrybucją marihuany do celów leczniczych i/lub rekreacyjnych.

Wielu traderów i inwestorów wszelkiego rodzaju wskoczyło na ‘bandwagon’ tej rośliny, nie w dosłownym znaczeniu, i postanowiło zacząć inwestować w marihuanę. A dokładniej w akcje spółek z branży marihuany notowanych na giełdzie. A faktem jest, że ten produkt nie jest surowcem ani towarem, a przynajmniej jeszcze nie teraz.

Jeśli chcesz inwestować w marihuanę, w tym przewodniku opisujemy szczegółowo wszystkie opcje, jak również kroki, które należy podjąć, aby handlować kontraktami CFD w branży marihuany. Chociaż będziemy o tym przypominać na całej stronie, chcielibyśmy przypomnieć naszym użytkownikom, że kontrakty na różnice kursowe są złożonymi i ryzykownymi instrumentami.

Wprowadzenie do legalnego przemysłu marihuany

Bez legalizacji w krajach takich jak Kanada i Stany Zjednoczone Ameryki, przemysł konopi indyjskich prawdopodobnie nigdy nie urósłby do rangi dużej spółki notowanej na giełdzie. Sam fakt, że mówimy o legalnych firmach tego rodzaju, jeszcze kilkadziesiąt lat temu brzmiałby jak szaleństwo.

Dzięki postępowi w zakresie prawa, istnieje obecnie wielu producentów i dystrybutorów legalnej marihuany, w których można inwestować online. Najbardziej znane mogą być Aurora Cannabis i Tilray, ale więcej z tych firm z pewnością wejdzie na giełdę w miarę upływu lat. Wszystko to wywołuje wielkie emocje wśród inwestorów, którzy zawsze szukają nowych branż z obiecującą przyszłością.

Główne firmy w branży konopi indyjskich

Do głównych i najbardziej rozpoznawalnych należą:

 • Canopy Growth Corporation
 • GW Pharmaceuticals
 • Tilray
 • Aurora Cannabis
 • Grupa Cronos
 • HEXO Corp.

Ponieważ wszystkie one są amerykańskie, opcje, jeśli chodzi o zakup akcji z krajów hiszpańskojęzycznych są ograniczone, ale dojdziemy do tego później.

Dlaczego warto inwestować w firmy zajmujące się legalną marihuaną?

Odpowiedzi na to wielkie pytanie są różne. Podobnie jak w przypadku prawie wszystkich nowo powstających branż, oczekiwania związane z legalną marihuaną były bardzo wysokie i w większości przypadków firmy z tego sektora nie zawiodły inwestorów. Świadczy o tym ogromny i szybki wzrost, jaki nastąpił w tej branży w ostatnich latach. Choć nie da się przewidzieć ze 100% pewnością, co wydarzy się w przyszłości, możemy domyślać się, jakie wydarzenia będą miały wpływ na ten sektor w krótkim i średnim okresie.

Po gwałtownej legalizacji medycznej i rekreacyjnej marihuany w obu Amerykach, wielu ekspertów spodziewa się, że w najbliższej przyszłości kolejne kraje dołączą do tej inicjatywy. Gdyby tak się stało, firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją tej substancji zobaczyłyby, że ich rynki zbytu, jak również wielkość ich działalności, uległyby rozszerzeniu.

Naturalnie przyciąga to inwestorów z całego świata. Europa, Ameryka Łacińska, a nawet niektóre kraje azjatyckie dyskutują nad różnymi poziomami legalizacji marihuany, co byłoby katalizatorem dla rozwoju branży.

marihuana

Wszystko to nie pozostało niezauważone przez najbardziej doświadczonych inwestorów, którzy już zdecydowali się zainwestować w ten biznes zwabieni możliwością zakupu akcji po stosunkowo przystępnej cenie w nadziei, że przyszłe legalizacje w kolejnych krajach będą tymi, które podniosą cenę ich portfeli. Świadczą o tym przykłady Canopy Growth czy Tilray, firm, które w ostatnich latach odnotowały gwałtowny wzrost.

Ale zanim zaryzykujesz swój kapitał i zainwestujesz w marihuanę, musisz się dobrze zastanowić. Postępy w legalizacji mogą potrwać dłużej niż oczekiwano. Mogą również wystąpić komplikacje legislacyjne. Jak w każdej branży, będą firmy, które odniosą sukces i zdobędą większy udział w rynku, będą też takie, które nie przetrwają konkurencji. Dlatego trzeba będzie dokładnie przeanalizować każdy z nich i wybrać ostrożnie. Przejdźmy teraz do wyjaśnienia głównych opcji, jeśli chodzi o inwestowanie w marihuanę.

Jak inwestować w legalną marihuanę?

Zanim zaczniemy wyjaśniać różne możliwości inwestowania w marihuanę, należy wiedzieć, że większość spółek giełdowych w tym sektorze znajduje się w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Wynika to z faktu, że kraje te są pionierami w zakresie legalizacji, ponieważ medyczne zastosowanie tej rośliny zostało ustanowione w Kanadzie od lat.

Chociaż nie ma zbyt wielu brokerów, którzy pozwalają na handel akcjami kanadyjskich spółek, nasz zespół przeanalizował wiele z nich, aby znaleźć listę, którą pokażemy poniżej.

 • Tak jak w przypadku akcji każdej innej firmy, masz dwie główne opcje jako inwestor: kupić prawdziwe akcje i stać się ich udziałowcem lub handlować online z CFD na wartości akcji tych firm.
 • Kupowanie akcji spółek zajmujących się produkcją marihuany jest bardziej tradycyjną opcją. Do jego zalet należy ograniczone ryzyko, gdyż trudno jest stracić cały zainwestowany kapitał w przypadku spadku wartości akcji. Jednak ten rodzaj inwestycji zazwyczaj opłaca się w długim okresie czasu i często wymaga znacznego kapitału początkowego.

Jeśli chodzi o kontrakty CFD na marihuanę, wiążą się one z większym ryzykiem, ale pozwalają na inwestycje krótkoterminowe przy mniejszym kapitale.
Trzecią opcją, jeśli chodzi o inwestowanie w marihuanę, jest robienie tego za pomocą kontraktów CFD na indeksy marihuany, tworzone przez sumę wartości akcji spółek z tego sektora. Inwestowanie w indeksy giełdowe odbywa się za pośrednictwem kontraktów CFD i dzięki temu możemy operować w oparciu o globalne notowania całej branży, zamiast robić to w odniesieniu do wartości akcji pojedynczej spółki.

Brokerzy handlujący w branży konopi indyjskich

Aby inwestować w marihuanę, musisz znaleźć brokera online, który oferuje jedną z opcji wymienionych powyżej.

Broker
Ocena
Spread Canopy Growth
Min. kwota depozytu
 1. eToro

  ★★★★
  Canopy Growth
  Variable
  Minimalny depozyt
  200 $
  *75% klientów detalicznych traci pieniądze podczas handlu CFD z tym brokerem.
 2. Plus500

  ★★★★★
  Canopy Growth
  Variable
  Minimalny depozyt
  100 €
  *76,4% kont detalicznych CFD traci pieniądze podczas handlu z tym brokerem.
 3. IQ Option

  ★★★
  Canopy Growth
  Variable
  Minimalny depozyt
  10 $/£/€
  *Serwis CFD. Aż 80,6% traderów traci pieniądze.

Ponieważ jest to młody przemysł, niewielu brokerów online zawarły tego typu aktywów bazowych wśród swoich produktów finansowych. Jednak nasz zespół ekspertów przeanalizował wiele stron internetowych, aby stworzyć listę regulowanych brokerów, u których można inwestować w konopie indyjskie.

Wszyscy brokerzy uwzględnieni na naszej stronie muszą przejść wyczerpującą analizę, w której głównym wymogiem jest to, że są regulowani przez prestiżowe oficjalne organy, takie jak CySEC, FSA i podobne. Dlatego możemy Cię zapewnić, że każdy z tych, które tu znajdziesz, jest godny zaufania.

Wnioski dotyczące inwestowania w marihuanę

Jeśli dotarłeś tak daleko, pozostaje tylko mieć nadzieję, że ten przewodnik był przydatny w poszerzaniu Twojej wiedzy na temat inwestowania w konopie indyjskie. Pomimo tego, że jest to względna nowość w świecie handlu, prawda jest taka, że popularność i szybki rozwój tego typu spółek sprawił, że stały się one modne wśród wielu inwestorów.

Na koniec chcielibyśmy przypomnieć, że handel CFD jest ryzykowny i zanim zdecydujesz się zainwestować w te złożone instrumenty finansowe, powinieneś upewnić się, że są one odpowiednie dla Ciebie. Ponadto, zawsze radzimy przestrzegać dobrze znanej maksymy, aby nigdy nie inwestować więcej niż można pozwolić sobie na stratę.