Dla tych, którzy posiadają pewną wiedzę o świecie handlu, giełdy i inwestycji, wyrażenie „handel krótkimi pozycjami” będzie brzmiało bardzo znajomo. Ale ci, którzy są daleko od tego sektora, na pewno słyszeli o nim w ostatnich dniach, nie wiedząc, co to dokładnie jest. Ogłoszenie Krajowej Komisji Rynku Papierów Wartościowych (CNMV) do zakazu krótkich pozycji, biorąc pod uwagę skutki koronawirusa na rynkach akcji, przywróciło metodę inwestycyjną, która zawsze otoczona jest szeroką aureolą kontrowersji.

Broker
Ocena
Spread EUR/USD
Min. kwota depozytu
 1. XTB

  ★★★★★
  EUR/USD
  0.8 pips
  Minimalny depozyt
  100 $/€
  *Serwis CFD. Aż 80,6% traderów traci pieniądze.
 2. eToro

  ★★★★
  EUR/USD
  3 pips
  Minimalny depozyt
  200 $
  *75% klientów detalicznych traci pieniądze podczas handlu CFD z tym brokerem.
 3. Avatrade

  ★★★★★
  EUR/USD
  1.9 pips
  Minimalny depozyt
  100 $
  79% klientów traci pieniądze. Upewnij się, że jesteś w stanie poradzić sobie z potencjalnymi stratami.

W OkBrokerzy edukujemy zarówno ekspertów, jak i początkujących, tych, dla których scalping, hedging czy spread to pojęcia codziennego użytku, a także tych, którzy na ich widok po prostu się załamują. Zacznijmy więc od początku:

Czym są krótkie pozycje?

Handel z krótkimi pozycjami jest stosowany w praktyce, gdy istnieje przekonanie, że wartość danego papieru wartościowego będzie spadać. Dlatego też jest to mechanizm wykorzystywany przez niektóre typy inwestorów w czasach maksymalnej zmienności, takiej jak obecna.

To, co robi handlowiec, to pożycza papier wartościowy od firmy, sprzedaje go tak, jakby był jego własnym i odkupuje go, gdy cena, której oczekuje, spadnie. Następnie zwróci je firmie. Jest to sprzedaż na kredyt.

Ryzyko związane z handlem krótkimi pozycjami

Główne ryzyko dla spółek, które są przedmiotem krótkiej sprzedaży, polega na tym, że jeśli nagromadzi się wiele krótkich pozycji, będzie to miało wpływ na zaufanie, dając błędne odczucia co do ich kondycji. Z tego powodu, w czasach kryzysu, takiego jak ten, którego doświadczamy, często podejmuje się decyzję o zakazie zajmowania krótkich pozycji.

Ale są też zagrożenia dla inwestora:

 • Nieograniczone ryzyko: inwestor decyduje się na krótką sprzedaż, gdy przewiduje, że rynek będzie spadał, ale co, jeśli tego nie zrobi? Co jeśli się pomyli? Nie ma ograniczeń co do ilości pieniędzy, które można stracić, ponieważ cena może iść w górę w nieskończoność, a tak czy siak, przedsiębiorca musi odkupić akcje i zwrócić je do swojego pożyczkodawcy.
 • Ograniczenia: jeśli handlujesz krótkimi pozycjami, ryzykujesz, że, jak to się właśnie stało, jeden z organów regulacyjnych, takich jak CNMV, odetnie kurek.

Instrumenty do zawierania transakcji krótkich

Nie wszystkie instrumenty pozwolą Ci handlować na krótko i nie wszyscy brokerzy również. Dlatego warto upewnić się, że wybrany instrument i broker są właściwe.

Aby otworzyć krótkie pozycje brokerzy muszą „pożyczyć kapitał”, pamiętaj, że powiedzieliśmy, że są to operacje kredytowe, a gdy aktywa są w dół, wielu inwestorów próbuje to wykorzystać. Ponadto, gdy rynki wykazują anormalne spadki, mogą zostać wprowadzone zakazy krótkiej sprzedaży, co wyjaśnimy później. Mimo wszystko, zazwyczaj można znaleźć wiele opcji dla tego typu handlu.

Akcje są instrumentem, który tradycyjnie jest najczęściej wykorzystywany podczas krótkich transakcji i oto przykład krótkiej transakcji na akcjach dobrze znanej firmy:

Krótki obrót akcjami

Załóżmy, że na przykład przewidziałeś spadek wartości akcji Facebooka. Następnym krokiem jest sprzedaż akcji, których nie posiadasz po aktualnej cenie (broker „pożycza” Ci te akcje do celów technicznych). Załóżmy, że cena sprzedaży każdej akcji wynosi 30 USD, a Ty sprzedałeś 100 akcji. Następnie wartość akcji Facebooka spada do 21 dolarów, a Ty zamykasz pozycję, kupując 100 akcji. Zarobisz 900 dolarów i nie będziesz posiadał żadnych akcji spółki.

Czasowy zakaz otwierania krótkich pozycji

W dniu 12 marca 2020 roku, ze względu na wyjątkową niestabilność rynków akcji spowodowaną pandemią koronawirusa, CNMV ogłosiła zakaz krótkiej sprzedaży w dniu 13 marca na wszystkich akcjach płynnych dopuszczonych do obrotu na hiszpańskich giełdach, których cena spadła o więcej niż 10% w trakcie sesji 12 marca 2020 roku oraz na wszystkich akcjach niepłynnych, których spadek wyniósł więcej niż 20%. Oznaczało to uniemożliwienie praktycznie wszystkich krótkich pozycji, ponieważ dotyczyło 69 akcji, a tylko trzy zostały wykluczone: Viscofan, MásMóvil i Grifols. Zakaz dotyczył również innych instrumentów, takich jak kontrakty na różnice kursowe (CFD) i kontrakty terminowe.

W dniu 16 marca CNMV poszła o krok dalej, ogłaszając zakaz zajmowania krótkich pozycji na okres jednego miesiąca – wszedł on w życie następnego dnia. Mandat, który, jak wyjaśniono w komunikacie prasowym samej Komisji, dotyczy „każdej transakcji na akcjach lub związanej z indeksami, w tym transakcji kasowych, instrumentów pochodnych na rynkach zorganizowanych lub instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, która wiąże się z utworzeniem pozycji krótkiej netto lub zwiększeniem wcześniej istniejącej pozycji, nawet jeśli jest to transakcja śród-dzienna”.

Głównym powodem tej decyzji, powiedzieli, jest „skrajna niestabilność na europejskich rynkach akcji, w tym na rynkach hiszpańskich, ich ewolucja w kontekście sytuacji stworzonej przez wirusa COVID-19 i ryzyko nieuporządkowanych ruchów cenowych w najbliższych tygodniach”.

Zakaz zajmowania krótkich pozycji w 2011 r

Istnieje kilka precedensów dla zakazu handlu z krótkimi pozycjami. Jedną z najsłynniejszych była ta promowana 11 sierpnia 2011 r. przez Hiszpanię, Francję, Włochy i Belgię. Decyzja ta została podjęta w ramach Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), a jej celem było ukrócenie „fałszywych pogłosek”, które powodowały destabilizację na rynkach. To „złe przeczucie”, o którym wspomnieliśmy wcześniej.

Był to również czas dużej zmienności. W rzeczywistości, po 15 dniach – 25 sierpnia – te cztery kraje zdecydowały się przedłużyć zakaz do 30 września.

Podjęta obecnie decyzja dotyczy na razie okresu jednego miesiąca, chociaż CNMV wskazała już, że zastrzega sobie możliwość jej przedłużenia na okresy nie dłuższe niż trzy miesiące. Rozwój pandemii koronawirusa i jej wpływ na rynki akcji będzie tym, co skłoni Komisję do podjęcia decyzji o wprowadzeniu zakazu lub nie, w dniu 17 kwietnia.

Jak ten zakaz wpłynął na Ciebie? Zostaw nam swój komentarz poniżej.