Choć wszystko podlega zmianom i nie ma stałych i niezmiennych reguł, eksperci są zgodni, że wiek inwestora powinien mieć wpływ na inwestycję lub mówiąc inaczej, że inwestowanie powinno być dostosowane do wieku. Ogólna zasada jest taka, że młodzi ludzie mogą (i powinni) podejmować większe ryzyko, ponieważ ich celem powinno być pomnażanie kapitału. Wraz z upływem lat zmienia się sytuacja życiowa i priorytety, dlatego od 55. czy 60. roku życia wskazane jest zachowanie wypracowanego kapitału i odrzucenie ryzyka. Ale zagłębmy się w ten temat i określmy, w co powinieneś inwestować w zależności od wieku.

Broker
Ocena
Spread Banco Santander
Min. kwota depozytu
 1. Avatrade

  ★★★★★
  Banco Santander
  0.22%
  Minimalny depozyt
  100 $
  79% klientów traci pieniądze. Upewnij się, że jesteś w stanie poradzić sobie z potencjalnymi stratami.
 2. Plus500

  ★★★★★
  Banco Santander
  Variable
  Minimalny depozyt
  100 €
  *76,4% kont detalicznych CFD traci pieniądze podczas handlu z tym brokerem.

Zanim zaproponujemy Państwu tabelę z przedziałami wiekowymi, należy wyjaśnić, że nie jest to system nieomylny i że oczywiście musi być dostosowany do osobistych uwarunkowań każdej osoby: celów inwestycyjnych, potrzeby płynności… i profilu inwestora: osoby lubiące ryzyko trudno będzie przekonać do konserwatyzmu (i na odwrót).

Wielu ekspertów zaleca, aby wziąć wszystkie powyższe elementy: wiek, sytuację osobistą, profil inwestora… umieścić je w shakerze, przeanalizować i sporządzić plan inwestycyjny, który, choć może być w przyszłości modyfikowany w zależności od rozwoju sytuacji, będzie stanowił skrypt, według którego należy postępować przy wyborze aktywów do zainwestowania.

Przy wszystkich zastrzeżeniach na świecie i powtarzając, że tabela, którą pokażemy, musi być interpretowana i, jeśli to konieczne, dostosowana przez każdego, zobaczymy, ogólnie rzecz biorąc, co powinieneś zainwestować w zależności od wieku.

Inwestowanie w wieku od 25 do 35 lat

Przed nami jeszcze dużo czasu, aby odrobić te ewentualne straty, które miejmy nadzieję nie nadejdą, ale zawsze są zagrożeniem. Dlatego zaleca się podejmowanie ryzyka, np. inwestując 80% w akcje i 20% w obligacje. Jeśli chodzi o najbardziej interesujące aktywa, inwestowanie w akcje jest zazwyczaj najbardziej odpowiednią opcją dla celów inwestycyjnych w tych latach.

Inwestowanie w wieku od 35 do 45 lat

Zwykle w tej grupie wiekowej, pojawiają się wydatki takie jak hipoteka, samochód, dzieci … Zaleca się, aby zmniejszyć trochę inwestycje w zmienne dochody, ale nadal podejmować ryzyko: 70 % zmiennego dochodu i 30 % stałego dochodu. Plany emerytalne lub fundusze inwestycyjne są w tym przypadku najczęściej najbardziej odpowiednimi produktami.

Inwestycje dla osób w wieku od 45 do 55 lat

Starzejemy się, zbliżamy się do emerytury i, jeśli wszystko pójdzie dobrze, prawdopodobnie Twoje wynagrodzenie zacznie rosnąć. Obligacje i akcje to interesujące aktywa na ten czas, kiedy trzeba zainwestować 55% w akcje i 45% w obligacje.

Inwestycje dla osób w wieku od 55 do 65 lat

Teoretycznie wydatki powinny być już zmniejszone niemal proporcjonalnie do wzrostu awersji do ryzyka. 35% w akcje i 65% w obligacje to dość spójne wartości procentowe dla zarządzania aktywami, takimi jak obligacje lub akcje, które są najbardziej odpowiednie dla tej grupy wiekowej i jej charakterystyki.

Inwestowanie w wieku 65 lat i więcej

Nadszedł czas na dezinwestycję, na być może ratowanie tych planów emerytalnych, aby mogły sięgać tam, gdzie nie sięga emerytura. Jeśli chcemy kontynuować inwestycję, zwiększamy oczywiście dochód stały do 80%, a zmienny pozostawiamy na poziomie 20%. Najlepiej wybrać produkty o krótkim terminie zapadalności i lokaty bankowe.

Zasada 120 przy inwestowaniu

Aby zakończyć ten artykuł o tym, w co powinieneś inwestować w zależności od swojego wieku, wyjaśniamy zasadę 120, którą wielu ekspertów uważa za dobry, żywotny plan inwestycyjny. Ostatecznym celem jest zmniejszenie, każdego roku, o 1% tego, co jest przeznaczone na akcje. A punktem wyjścia do inwestowania w akcje jest wynik odjęcia Twojego wieku od 120.

Powiedz nam w komentarzach, czy stosujesz ten lub inny system inwestycyjny.