W OkBrokerzy bardzo często doradzamy, aby nie rozpoczynać handlu z prawdziwymi pieniędzmi, dopóki nie jesteś naprawdę gotowy. Jesteśmy zdecydowanymi zwolennikami kont demo, a także tego, co przedstawimy w tym artykule: symulatorów giełdowych.

Każdy może sobie wyobrazić, czym jest symulator inwestowania na giełdzie: platforma, która – wykorzystując sztuczną inteligencję – generuje scenariusze podobne do tych, które występują na prawdziwym rynku, i pozwala użytkownikowi operować fikcyjnymi pieniędzmi. Zazwyczaj wirtualny kapitał, który oferują wynosi około 10 000 euro.

Są one w stanie odtworzyć ruchy i oscylacje rynku w różnych częściach świata, na przykład w Europie, Azji lub Stanach Zjednoczonych, a wśród instrumentów, które mogą być wykorzystane do przeprowadzenia tego rodzaju szkolenia, znajdują się waluty, akcje, obligacje, towary, CFD…

Jak wybrać symulator giełdowy?

Po pierwsze, konieczne jest, aby wyjaśnić czym on jest: symulator rynku akcji jest niezależną platformą lub stroną internetową, która symuluje rzeczywiste warunki rynkowe. Konto demo dowolnego brokera online, również stara się odtworzyć ruchy w oparciu o rzeczywistość. Robi to, w pewnym sensie, do szkolenia przyszłych przedsiębiorców, aby mogli oni dowiedzieć się, jak zarządzać swoją platformą w najlepszy możliwy sposób.

Po dokonaniu tego rozróżnienia, do tradera należy decyzja, który model jest dla niego bardziej komfortowy. Oba są ważne. Jedną z zalet wyboru konta demo jest to, że jeśli wiesz, że kiedy zaczniesz handlować online z prawdziwymi pieniędzmi, będziesz handlować z konkretnym brokerem. Oznacza to, że już wiesz, który to będzie – możesz wypróbować go na jego darmowym koncie. Przykłady można znaleźć w naszym przewodniku po platformach transakcyjnych demo.

Teraz, przejdźmy przez zestaw kryteriów wyboru najlepszego symulatora handlu:

 • Powinien oferować scenariusz tak realistyczny jak to tylko możliwe, w rzeczywistości byłoby idealnie, gdyby umożliwiał handel z danymi na żywo.
 • Powinno być możliwe inwestowanie w sposób fikcyjny z kwotą podobną do tej, którą zamierzasz włożyć do gry, gdy zaczniesz robić to na serio.
 • Jeśli masz jasność co do rodzaju produktu, którym zamierzasz handlować, poszukaj symulatora giełdowego lub konta demo u brokera, który posiada ten instrument.
 • W przypadku, gdy zdecydujesz się na platformie handlowej, szukać bezpiecznego i niezawodnego brokera online.

Jak używać symulatora handlu?

Jest coś, co, bez względu na to, jak udany symulator giełdy lub handlu jest, będzie odróżniać go od prawdziwej inwestycji: napięcie, nerwy, chwile maksymalnego stresu przy podejmowaniu decyzji. Chociaż oferuje hiperrealistyczne środowisko, w głębi duszy wiesz, że jeśli nie podejmiesz właściwej decyzji, nie stracisz pieniędzy, a to, siłą rzeczy, zafałszowuje proces.

Dlatego też istnieje szereg wytycznych, których należy przestrzegać podczas korzystania z symulatora akcji lub konta demo brokera online:

 • Dyscyplina: jedną z głównych wskazówek, jak dobrze korzystać z symulatora akcji jest to, że nie robisz czegoś, czego nie zrobiłbyś z prawdziwymi pieniędzmi. Wymagaj maksymalnej dyscypliny i zachowaj zimną krew, tak jakby w grę wchodziły Twoje pieniądze.
 • Kwota: już powiedzieliśmy, że kwota, którą należy zainwestować w symulatorze giełdowym, nawet jeśli jest wirtualny, musi być podobna do kwoty, którą zamierzasz wykorzystać w rzeczywistości. W każdym razie, zalecamy, aby nie ćwiczyć z dużymi kwotami, ponieważ doprowadzi to do podejmowania ryzyka bez obawy, że zabraknie pieniędzy (wirtualnych), a prawdziwe życie nie jest takie.
 • Handluj z planem: w zasadzie wszystkie wskazówki mają na celu uczynienie praktyki tak realistyczną, jak to tylko możliwe. Kiedy handlujesz online musisz mieć plan inwestycyjny, na kontach demo lub symulatorach giełdowych, również.

Zalety symulatorów handlu

 • Masz możliwość testowania strategii bez ryzyka utraty prawdziwych pieniędzy.
 • Zapoznasz się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi inwestowania, żargonem inwestorskim, narzędziami analitycznymi, krótko mówiąc, ze wszystkim, co otacza działalność taką jak giełda czy trading.
 • Będziesz miał okazję dowiedzieć się więcej na temat zachowania rynków. Oczywiście im bardziej realistyczny jest symulator.
 • Jeśli wybór brokera online lub instrumentu finansowego do handlu jest dla Ciebie skomplikowany, symulatory pozwolą Ci wypróbować kilka z nich, aby znaleźć ten, który najlepiej pasuje do Twoich cech i zamiarów.
 • Nauczysz się podejmować decyzje pod presją. To nigdy nie będzie tak, jak w prawdziwej inwestycji, ale pozwoli Ci oswoić się z tematem.
 • Symulując rzeczywisty scenariusz, symulatory giełdowe dadzą Ci również dostęp do statystyk. A te pomogą Ci zinterpretować ruchy na rynku bardziej precyzyjnie.