„Cała sprawa ma w sobie coś z 'Occupy Wall Street’.” Tym uderzającym nagłówkiem specjalista ds. inwestycji z Euronews określił, co dzieje się w ostatnich dniach z Redditem. Członkowie tej sieci forów, jak twierdzi, „są armią małych inwestorów, którzy postanowili przeciwstawić się wielkim funduszom hedgingowym z Wall Street”.

Odnoszą sukcesy. Wall Street nie ukrywa swoich obaw, ponieważ podjąl działania przeciwko grupie forumowiczów, którzy wybrali burzliwą drogę do przejęcia statku oceanicznego. Finansowy „Dawid kontra Goliat” o, jak dotąd, nieznanym zakończeniu.

Ale żeby wszystko dobrze zrozumieć, cofnijmy się wstecz. Jak zaczął się swoisty pokaz siły między Redditem a Wall Street? 4 stycznia 2021 r. akcje detalicznego sprzedawcy gier wideo GameStop były warte, według Investing, 17,25 USD. Zniszczona przez rozwój sprzedaży internetowej – spotęgowane jeszcze bardziej przez ograniczenia – firma nieodwracalnie zmierzała do bankructwa. W ten sposób stając się okazją dla funduszy hedgingowych, które sprzedając shorty, korzystają ze spadku cen.

Ten spekulacyjny system oznacza bogacenie się na upadku firmy. Przynajmniej tak zdawali się to rozumieć forumowicze z Reddita. Wtedy narodziła się grupa „Wallstreetbets”, horda drobnych inwestorów, którzy postanowili na swój sposób „przykuć się do Wall Street” i pokazać, że są w stanie przeciwstawić się establishmentowi.

25 stycznia wartość aktywów GameStop wynosiła 76,79 USD, dzień później zamknęła się na poziomie 147,98 USD, a 27 stycznia zamknęła się na poziomie 347,51 USD (+1,914% w ciągu 25 dni). Nie trzeba dodawać, że ci anonimowi inwestorzy sprawiali, że wielkie instytucje finansowe traciły ogromne sumy pieniędzy.

Wtedy przypłynęła do nich łódź ratunkowa, która pojawiła się tam, gdzie najmniej byśmy się jej spodziewali. Robinhood, jedna z najczęściej używanych platform transakcyjnych przez młodych i drobnych inwestorów, której celem teoretycznie jest demokratyzacja inwestycji – i która była platformą najczęściej używaną przez komponenty Reddita – postanowiła ograniczyć operacje z akcjami GameStop i innych spółek.

Z Robinhood usprawiedliwiali się w zmienności rynku, aby uzasadnić swoją decyzję. Dla niektórych było to przejście w jednej chwili ze strony biednych na stronę bogatych.

robinhood
Robinhood ogłasza na Twitterze ograniczenie w kupowaniu akcji Gamestop

W dniu 28 stycznia akcje ponownie spadły, tym razem do poziomu 193,60 USD. Posunięcie Robinhooda nie poszło dobrze i został on uderzony pozwem zbiorowym oskarżającym go o „manipulowanie rynkiem”. Zmuszono ich do rezygnacji z ograniczeń i 29 stycznia akcje GameStop osiągnęły wysoki poziom 413,98 dolarów. Dziś utrzymują się na poziomie 225 dolarów.

Mimo przeszkód, Wall Street wiedziało już, co Reddit zamierza i z obawą czekało na kolejny ruch. Nie trzeba było długo czekać. Drugie trzęsienie ziemi uderzyłoby w sektor kryptowalut.

Reddit wspiera Ripple i Dogecoin

„Co my tu mamy?” – musieli pomyśleć forumowicze Reddita, gdy zobaczyli, jak Wall Street broni się przed zagrożeniami. Następnie skierowali swój wzrok na Dogecoin – kryptowalutę, która narodziła się z memów. W dniu 27 stycznia był na poziomie 0,007444$. 30 stycznia osiągnął poziom 0,045968 USD (+517%). W momencie pisania tego artykułu, jego wartość wynosi 0,034125$.

Reddit był jednak w nastroju do zabawy, więc ponownie odwrócił lusterko wsteczne i zdecydował się na strzał w czwartą co do wielkości kryptowalutę pod względem kapitalizacji rynkowej (Ripple). Zróbmy to samo porównanie: 27 stycznia 2021 r. kurs zamknął się na poziomie 0,25073 USD. 1 lutego osiągnął niewiarygodny szczyt na poziomie 0,75358 (+991%). Potem nastąpił spadek. Wciąż jednak pozostaje powyżej maksimów sprzed tygodnia, a w momencie pisania tego tekstu znajduje się na poziomie 0,36010 USD.

Sugestywnym pytaniem w tych dniach jest to, jak wojna między Redditem a Wall Street wpłynęła na najważniejszą kryptowalutę: bitcoina? Cóż, utrzymuje się on na stałym poziomie, 27 stycznia wynosił 30 404 dolarów, a obecnie wynosi 34 393 dolarów.

Jak inwestować w akcje GameStop?

Jedną z opcji inwestowania w akcje GameStop są kontrakty CFD. Jednym z brokerów, który pozwala na handel CFD na akcje GameStop jest eToro. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną recenzją platformy transakcyjnej eToro.