W OkBrokerzy zawsze podkreślamy znaczenie opracowania i realizacji poprawnej strategii podczas handlu. Jedną z podstawowych części każdej strategii jest zarządzanie pieniędzmi lub kapitałem na naszym koncie bilansowym, znane również jako Money Management.

Choć może się to wydawać oczywiste, nigdy nie zaszkodzi wyjaśnić znaczenia zarządzania pieniędzmi na przykładzie.

Broker
Ocena
Spread EUR/USD
Min. kwota depozytu
 1. XTB

  ★★★★★
  EUR/USD
  0.8 pips
  Minimalny depozyt
  100 $/€
  *Serwis CFD. Aż 80,6% traderów traci pieniądze.
 2. eToro

  ★★★★
  EUR/USD
  3 pips
  Minimalny depozyt
  200 $
  *75% klientów detalicznych traci pieniądze podczas handlu CFD z tym brokerem.
 3. Avatrade

  ★★★★★
  EUR/USD
  1.9 pips
  Minimalny depozyt
  100 $
  79% klientów traci pieniądze. Upewnij się, że jesteś w stanie poradzić sobie z potencjalnymi stratami.

Jeśli udało nam się opracować strategię inwestycyjną ze średnią 70% udanych transakcji (co jest, a priori, dobrym wynikiem), to złe zarządzanie pieniędzmi na naszym rachunku może nadal prowadzić do utraty naszego kapitału. Wyobraźmy sobie teraz, że w każdej z naszych transakcji decydujemy się zainwestować 20% naszego całkowitego salda. Tylko 4 lub 5 nieudanych transakcji może doprowadzić do całkowitej utraty naszego kapitału i, choć trudno to przyznać, jest bardzo prawdopodobne, że taka passa prędzej czy później się zdarzy, jeśli handlujemy na rynkach takich jak Forex.

Dlatego ważne jest, aby nie dać się ponieść impulsom i zawsze zachować spokój przy ocenie potencjalnego ryzyka każdej z operacji, którą chcemy wykonać. Pamiętaj, że celem handlu musi być generowanie długoterminowych zysków.

Po tym wyjaśnieniu podajemy szereg wskazówek, których należy przestrzegać, aby usprawnić zarządzanie pieniędzmi. Ostatecznym celem jest zmaksymalizowanie szans na osiągnięcie zadowalających wyników długoterminowych z naszej działalności handlowej.

Wskazówki do zarządzania pieniędzmi w handlu

Te, które uważamy za najbardziej użyteczne i istotne, są następujące:

1) Nigdy nie handluj z większą ilością pieniędzy niż możesz sobie pozwolić stracić.

Bez względu na to, jak doświadczeni jesteśmy i jak dużą wiedzę zdobyliśmy przez lata, nigdy nie możemy ignorować faktu, że handel online niesie ze sobą ryzyko utraty kapitału. Im bardziej będziemy tego świadomi, tym lepiej będzie nam się powodziło.

Można zatem rozsądnie powiedzieć, że inwestowanie w ramach rozsądnych marż w stosunku do naszej siły nabywczej pomoże zmniejszyć stres i napięcie nieodłącznie związane ze spekulacyjną działalnością finansową. Jeśli się nad tym zastanowić, ta rada jest po prostu zdroworozsądkowa.

Nigdy, pod żadnym pozorem, nie handluj w sieci pieniędzmi, które mogą być Ci potrzebne na ważniejsze potrzeby. Zrób to, aby działalność taka jak handel nie stała się problemem.

2) Zmniejsz wolumenu każdej transakcji

Innymi słowy: podejmuj mniejsze ryzyko. Zgodnie z ogólną zasadą, nie należy inwestować więcej niż 2% całkowitego kapitału w każdą transakcję. Zmniejszy to wpływ złej transakcji na całkowite saldo. Wiele małych transakcji jest wartych więcej niż kilka dużych, a w dłuższej perspektywie pozwoli Ci to utrzymać równowagę przez dłuższy okres czasu.

Zróbmy kilka obliczeń. Utrzymując wolumen equity każdej transakcji na poziomie 2% naszego całkowitego wolumenu, mielibyśmy duże pole manewru, nawet jeśli do 15 transakcji nie zakończyłoby się zgodnie z naszymi prognozami. Matematyka nie oszukuje.

Jest wielu traderów, którzy używają narzędzi, aby wiedzieć, do jakiego stopnia powinni ryzykować w pewnych operacjach. Jednym z takich narzędzi jest kalkulator wielkości pozycji. Znajdź jedną z wielu dostępnych w sieci i skorzystaj z niej.

3) Handluj z regulowanymi brokerami

Jeśli zajrzycie Państwo na naszą stronę internetową, przekonacie się, że jest to coś, czego nigdy nie przestajemy powtarzać. Wybieraj tylko brokerów, którzy są regulowani przez renomowane organy międzynarodowe. Ryzykując swój kapitał poprzez handel na niewiarygodnych platformach jest decyzją, która doprowadzi do problemów w dłuższej perspektywie.

Wszyscy brokerzy, których reklamujemy na naszej stronie, przeszli najbardziej rygorystyczne testy jakości i bezpieczeństwa. Jeśli odwiedzasz nas z Hiszpanii, na przykład, zalecamy zapoznanie się z listą brokerów zarejestrowanych w CNMV.

4) Oblicz stosunek ryzyka do zysku

Chodzi o obliczenie zarówno możliwych zysków, jak i strat każdej operacji przed otwarciem pozycji. W idealnej sytuacji, jeśli nasza operacja się powiedzie, zarobimy dwa razy więcej niż stracimy w przeciwnym razie. Jest to powszechnie znane jako stosunek ryzyka do zysku 1:2.

Dzięki temu wskaźnikowi, przy umiarkowanie udanej strategii, osiągniemy pozytywne wyniki w średnim i długim okresie. Jeśli dokonamy obliczeń, przy tym współczynniku moglibyśmy osiągnąć zysk nawet jeśli nasz wskaźnik sukcesu wynosiłby tylko 50% lub 60% całkowitej liczby transakcji.

5) Uważaj na poziom dźwigni finansowej

Dźwignia finansowa pozwala nam na zawieranie transakcji o znacznie większej wartości niż nasz kapitał. Chociaż może wydawać się kuszące ze względu na potencjalne zyski, prawda jest taka, że korzystanie z niej niesie ze sobą duże ryzyko. Tak samo jak zyski będą większe, jeśli operacja się powiedzie, tak samo jest ze stratami, jeśli nasza prognoza jest błędna.

Do tego stopnia, że profesjonalni traderzy ograniczają stosowanie dźwigni finansowej. Nawet w niektórych krajach została ona prawnie ograniczona do maksymalnych wartości, które zwykle wynoszą około 1:30. Wyższa dźwignia jest nierozsądna, więc nie daj się skusić i zachowaj zimną krew przez cały czas.

Jeśli ogólny trend, jaki ostatnio wykazuje branża, utrzyma się, wkrótce przestaniemy oglądać reklamy oferujące poziomy dźwigni 1:500 lub nawet 1:1000. My w OkBrokerzy cieszymy się, że tak jest.

6) ZAWSZE używaj Stop-Loss

Nawet jeśli zastosowałeś się do powyższych wskazówek, nadal nie jesteś „bezpieczny” (jeśli w ogóle możliwe jest bycie w 100% bezpiecznym). Nauka jak używać Stop Loss jest jednym z pierwszych kroków, które powinieneś podjąć zanim jeszcze zdecydujesz się otworzyć konto na prawdziwe pieniądze.

Sposobem na prawidłowe ustawienie stop loss jest spojrzenie na strefy wsparcia i oporu na wykresie. Powinniśmy zawsze ustawiać nasz stop loss w miejscu, które mieści się w strefie wsparcia lub, co najwyżej, nieco poniżej niej.

To tylko kilka przykładów wskazówek, którymi możemy się kierować, aby prawidłowo zarządzać pieniędzmi w tradingu. Czy podążasz za jakimiś innymi?