Najlepsi brokerzy CFD 2021
Co to jest CFD?
CFD to skrót od Contract for Difference (kontrakt na różnicę). Jest to handel na zmiany cen aktywów między otwarciem i zamknięciem czasu kontraktu, ale bez rzeczywistego posiadania aktywów bazowych. Ergo, kiedy dwie strony podpisują CFD, zgadzają się (wyjaśnione w bardzo prosty sposób) do wymiany różnicy między ceną wejścia i ceną wyjścia z aktywów.
Po tym zgrubnym wyjaśnieniu chcielibyśmy wyjaśnić, że CFD są złożonymi instrumentami i zrozumienie ich działania nie jest takie proste. Ale jeśli naprawdę chcesz nauczyć się handlować kontraktami CFD, poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.
Czym jest handel CFD?
Handel CFD jest krótkoterminową inwestycją spekulacyjną, która ma na celu osiągnięcie zysku z ruchu cen aktywów. Jego główną cechą jest to, że zazwyczaj odbywa się to w naprawdę krótkich okresach czasu, maksymalnie kilkudniowych, choć w handlu CFD powszechne jest otwieranie i zamykanie pozycji w tej samej sesji, często trwającej zaledwie kilka sekund lub minut.
Biorąc pod uwagę krótkoterminowość inwestowania… Czy można osiągnąć duże zyski z handlu CFD? Tak (i trzeba przyznać, że można też szybko stracić pieniądze). Wynika to z dwóch istotnych cech charakterystycznych kontraktów CFD: możliwości otwierania długich i krótkich pozycji oraz faktu, że pozwalają one na wykorzystanie dźwigni finansowej.
Jak handlować kontraktami CFD? Pozycje długie i krótkie
Jedną z podstawowych cech handlu CFD jest to, że nie chodzi o kupno lub sprzedaż aktywów bazowych, ale o spekulację (zgadywanie), jak cena tego instrumentu finansowego będzie się poruszać (w górę lub w dół). Aby wyjaśnić to jeszcze jaśniej, tak działa handel CFD:
- Jeśli oceniasz, że cena instrumentu bazowego wzrośnie, otwierasz długą pozycję. W związku z tym, kupisz CFD i jeśli, jak się domyślasz, cena pójdzie w górę, otrzymasz zysk proporcjonalny do zmiany ceny, która nastąpiła od momentu otwarcia pozycji do jej zamknięcia.
- Jeśli, z drugiej strony, wierzysz, że cena będzie poruszać się w dół, otworzysz krótką pozycję. W tym przypadku będziesz sprzedawał CFD, a zysk (o ile Twoja niedźwiedzia prognoza była prawidłowa) będzie proporcjonalny do spadku wartości instrumentu finansowego. Jest to tzw. short trading.
- W dwóch powyższych przypadkach rozważaliśmy opcję, że sprawy idą dobrze i Twoje przewidywania są poprawne. Ale nie zawsze tak jest. Kiedy cena oscyluje w kierunku przeciwnym do pozycji, którą zająłeś, strata będzie (również) proporcjonalna do tego ruchu ceny.
Podsumowując, zysk lub strata, którą osiągniesz, zawsze będzie zależała od tego, jak duża (lub mała) była zmiana ceny. Ergo, na rynkach finansowych o wysokiej zmienności można dużo zyskać, ale również dużo stracić.
Zalety CFD
- Różnorodność aktywów: istnieje szeroka gama instrumentów finansowych, które mogą być przedmiotem obrotu z CFD, na przykład, indeksy giełdowe; towary, takie jak złoto, ropa naftowa lub metale; Forex lub pary walutowe … Jest to dobra opcja dla inwestorów, którzy nie posiadają ogromnych kwot na swoim koncie.
- Krótka lub długa pozycja: wcześniej rozmawialiśmy o dwóch możliwościach, które masz przy otwieraniu pozycji w handlu CFD, w zależności od tego, czy Twoje prognozy dotyczące ceny są bycze czy niedźwiedzie. Innymi słowy, istnieją możliwości osiągnięcia zysku, niezależnie od tego, czy cena idzie w górę, czy w dół. W drugim przypadku (spadek ceny) szczególnie istotna jest prostota działania, zwłaszcza w odróżnieniu od innych produktów, które umożliwiają handel w dół, ale przy znacznie bardziej sztywnych i skomplikowanych warunkach.
- Brak daty wygaśnięcia: niewiele więcej do powiedzenia, nie ma daty wygaśnięcia i to, bez wątpienia, jest kolejną z zalet handlu CFD.
- Dywidendy związane z aktywami: w handlu CFD otrzymasz dywidendy związane z aktywami, na których spekulowałeś, a konkretnie 100%, gdy pozycja jest niedźwiedzia i 80%, jeśli jest bycza (wzrost ceny).
- Dźwignia finansowa: zawsze wyjaśniamy, że jest to zaleta, ale także ryzykiem. Dzięki dźwigni finansowej możesz działać na rynkach finansowych mając znacznie więcej pieniędzy niż faktycznie zainwestowałeś, a zyski (jak również ewentualne straty) będą proporcjonalne do tej fikcyjnej kwoty. Nigdy nie zapominaj o tym, gdy handlujesz produktem z dźwignią.
Ryzyko CFD
Kontynuujemy ostrzeżenie, które zamknęło poprzednią sekcję. Handlując kontraktami CFD można osiągnąć znaczące zyski, ale również duże straty. Należy pamiętać o szczególe, który jest absolutnie fundamentalny: aby stracić wszystkie pieniądze podczas handlu z konwencjonalnymi akcjami, ich cena powinna pozostać na poziomie 0. Jeśli kosztują one 10 euro, musiałyby zejść z 10 do 0. Jest to bardzo mało prawdopodobne.
Ale nie w przypadku CFD, w tych operacjach wystarczy, że nie masz racji w swoich przewidywaniach. To znaczy, jeśli zająłeś pozycję kupna, ponieważ wierzysz, że cena instrumentu finansowego wzrośnie, a okazuje się, że spada, nawet jeśli jest to tylko jeden punkt (z 10 do 9), tracisz wszystko. I dokładnie tak samo w drugą stronę: jeśli idzie z 10 do 11 euro (wzrost ceny), a twoja pozycja była niedźwiedzia, ponieważ przewidziałeś ruch cen w dół, zobaczysz również, jak szybko można wyzerować własne konto.
Jak uniknąć ryzyka związanego z kontraktami CFD?
Ważne jest, abyś starał się unikać podejmowania wysokiego i szkodliwego ryzyka dla swoich inwestycji. W tym celu, niektórzy brokerzy CFD oferują opcję ograniczenia strat w zamian za wyższą prowizję. Istnieją również platformy handlowe, które zamykają pozycje klienta, jeśli straci on wszystkie pieniądze w swoim zabezpieczeniu.
Bądź dobrze poinformowany zanim zaczniesz handlować CFD, ogranicz swoje straty używając brokerów z ochroną przed ujemnym saldem i postępuj zgodnie z maksymą „nie inwestuj pieniędzy, których nie masz”.
Rodzaje brokerów CFD
Istnieją dwa główne typy brokerów do handlu CFD:
- DD (Dealing Desk): Brokerzy ci mają własne biuro handlowe. Oznacza to, że transakcje zawierane z nimi nie trafiają na rynek, ponieważ sami będą występować jako kontrahenci. Są oni nazywani Market Makerami. Głównym problemem jest to, że działając jako kontrahent, powstaje konflikt interesów między ich zyskiem a naszym.
- NDD (No Dealing Desk): brokerzy, którzy nie posiadają biura tradingowego i w związku z tym działają jedynie jako pośrednicy. Nie zapewniają one kontrahenta i przenoszą operacje na rynek finansowy.
Rodzaje brokerów NDD:
- ECN (Electronic Communication Network): broker jedynie oferuje swojemu klientowi najlepsze ceny kupna i sprzedaży (odpowiednio Bid i Ask). Zlecenia składane przez klienta są przekazywane bezpośrednio na rynek. Są one najbardziej idealnym rodzajem brokera CFD dla doświadczonych traderów i pozwalają na skalpowanie, hedging i automatyczny handel bez ograniczeń.
- STP (Straight Through Process): tak jak w poprzednim przypadku, po prostu przekazują zlecenie klienta na rynek. Nie mogą zmieniać cen i podawać najlepszej ceny Ask i Bid (wyjaśnione poniżej).
- DMA/STP:są ulepszoną wersją brokerów STP. Zapewniają bezpośredni dostęp do najlepszych cen i pozwalają na różne rodzaje handlu CFD, takie jak hedging, swing trading i tak dalej.
Różnica pomiędzy ECN a STP
Oto obiecane wyjaśnienie: ECN oferują najlepszą cenę kupna (Bid) i najlepszą cenę sprzedaży (Ask) poprzez poszukiwanie najniższego Spreadu (różnicy), który jest obecnie na rynku. Załóżmy, że Bid i Ask są wyszukiwane razem.
Ale nie jest tak w przypadku brokerów STP: najlepszy Bid i najlepszy Ask są podawane oddzielnie, więc mogą wystąpić ujemne spready (do tego spreadu broker STP dodaje jednak swoją prowizję).
Limity dźwigni CFD
W dniu 1 sierpnia 2018 r. weszła w życie nowa regulacja Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), znana jako „interwencja produktowa”, której celem jest ochrona inwestorów detalicznych. ESMA jest instytucją, która nadzoruje europejski system finansowy i zapewnia stabilność, przejrzystość i integralność na rynkach.
ESMA uważa kontrakty CFD za skomplikowane i ryzykowne instrumenty i dlatego obawia się, że nie wszyscy inwestorzy są przygotowani do handlu nimi. W związku z tym wprowadziła rozróżnienie między klientami detalicznymi i profesjonalnymi, a dla tych pierwszych ustanowiła szereg ograniczeń, aby spróbować złagodzić straty, które mogą być poniesione z powodu ich ograniczonego doświadczenia.
Ograniczenia te, w dużej mierze, odnoszą się do maksymalnych limitów dźwigni, które będą się różnić w zależności od aktywów będących przedmiotem obrotu:
- Dźwignia 1:30 dla głównych walut.
- Dźwignia 1:20 dla indeksów i złota.
- Dźwignia 1:10 dla towarów.
- Dźwignia 1:5 przy handlu akcjami.
- Dźwignia 1:2 na kryptowalutach.
Ponadto ESMA wprowadził dalsze ograniczenia, które można podsumować w następujący sposób:
- Zakaz stosowania opcji binarnych.
- Pozycja musi zostać zamknięta, jeżeli depozyt środków wynosi mniej niż 50 % pierwotnego depozytu.
- Ograniczenie bodźców związanych z CFD (obligacjami).
- Rozporządzenie ogranicza zestaw zachęt oferowanych w związku z transakcjami CFD.
- Obowiązkowa jest Ochrona przed ujemnym saldem.
- Standaryzacja ryzyka. Wszyscy brokerzy będą zobowiązani do informowania inwestora o ryzyku utraty kapitału.
Jeśli chodzi o klientów profesjonalnych (którzy muszą spełnić szereg wymagań, aby zostać uznanymi za takich) mogą oni działać z maksymalną dźwignią 1:500.
Należy zauważyć, że środki te mają zastosowanie tylko do handlowców CFD, którzy są rezydentami w Europie. Żadne z ograniczeń nie będzie więc miało wpływu na przykład na użytkowników z Ameryki Łacińskiej.
CFD vs Futures
Moglibyśmy omówić to bardziej szczegółowo, ale ogólnie rzecz biorąc, powiedzielibyśmy, że dla średnio-niskich inwestorów (inwestorów detalicznych) najlepszą opcją są kontrakty CFD. Głównym powodem jest to, że chociaż kontrakty terminowe nie wymagają początkowo dużych inwestycji, w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do znacznych wydatków.