Nie ma wątpliwości, że rozwój wykorzystania kryptowalut nie jest tak zawrotny, jak wielu mogło przewidywać w październiku 2008 roku, kiedy Satoshi Nakamoto dał początek Bitcoinowi. Niewiele kontrowersji budzi również wyjaśnienie, że obecna bezprecedensowa sytuacja spowoduje przyspieszenie tempa wzrostu ich wykorzystania. Taką teorią muszą zajmować się w najsłynniejszej usłudze płatności online, ponieważ pod koniec października ubiegłego roku ogłoszono, że PayPal pozwoli na kupowanie, posiadanie i sprzedawanie kryptowalut.

To, co zostało powiedziane powyżej, nie oznacza, że zarządzanie tymi kryptowalutami jest w stagnacji, nic bardziej mylnego: według blockchain.com, 1 stycznia 2019 roku było 31,9 miliona użytkowników Bitcoina, a 1 stycznia 2020 roku około 45 milionów. Ponadto coraz więcej osób dokonuje płatności bezgotówkowych. PayPal, według danych ze Statista, urósł z 2,6 miliarda transakcji w 2012 roku do 12,4 miliarda w 2019 roku.

Broker
Ocena
Spread Bitcoin
Min. kwota depozytu
 1. Avatrade

  ★★★★★
  Bitcoin
  1.5%
  Minimalny depozyt
  100 $
  79% klientów traci pieniądze. Upewnij się, że jesteś w stanie poradzić sobie z potencjalnymi stratami.
 2. XTB

  ★★★★★
  Bitcoin
  112 pips
  Minimalny depozyt
  100 $/€
  *Serwis CFD. Aż 80,6% traderów traci pieniądze.
 3. Plus500

  ★★★★★
  Bitcoin
  Variable
  Minimalny depozyt
  100 €
  *76,4% kont detalicznych CFD traci pieniądze podczas handlu z tym brokerem.

W oświadczeniu firma poinformowała o wdrożeniu tej usługi, która pozwoli na korzystanie z kryptowalut bezpośrednio z konta PayPal. Stawiają na sektor kryptowalut, ponieważ wierzą, że jego ewolucja będzie coraz bardziej niezwykła. Swoje przekonanie opierają m.in. na badaniu Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), z którego wynika, że jeden na 10 banków centralnych spodziewa się wyemitować własne waluty cyfrowe w ciągu najbliższych trzech lat. Podmioty te, jak zauważają, zamieszkuje mniej więcej jedna piąta ludności świata.

„Przejście na cyfrowe formy walut jest nieuniknione, niosąc ze sobą wyraźne korzyści w zakresie włączenia finansowego, dostępu, wydajności, szybkości i odporności systemu płatniczego” – powiedział Dan Schulman, prezes i dyrektor generalny PayPal. „Nasz globalny zasięg, doświadczenie w zakresie płatności cyfrowych, dwustronna sieć oraz rygorystyczne kontrole bezpieczeństwa i zgodności dają nam możliwość i odpowiedzialność, aby pomóc w ułatwieniu zrozumienia, wymiany i interoperacyjności tych nowych instrumentów wymiany. Cieszymy się na współpracę z bankami centralnymi i organami regulacyjnymi na całym świecie, aby zaoferować nasze wsparcie i wnieść znaczący wkład w kształtowanie roli, jaką waluty cyfrowe będą odgrywać w przyszłości w globalnym handlu i finansach.”

PayPal będzie handlował Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash i Litecoin

Na razie Paypal pozwoli na korzystanie z czterech kryptowalut bezpośrednio ze swojego cyfrowego portfela – Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash i Litecoin. Usługa będzie najpierw dostępna dla użytkowników PayPal w Stanach Zjednoczonych, a w pierwszej połowie 2021 roku zostanie rozszerzona na inne rynki. Możliwe będzie również korzystanie z kryptowalut w Venmo (usługa płatności mobilnych PayPal).

Firma otrzymała jedyną w swoim rodzaju warunkową licencję Bitlicense od Departamentu Usług Finansowych Stanu Nowy Jork (NYDFS). „Zatwierdzenie NYDFS oznacza następujące po piętach ogłoszenia, które złożyliśmy, w czerwcu 2020 roku, o nowych ramach warunkowej Bitlicense, która zachęciłaby, promowała i pomagała zainteresowanym instytucjom w dostępie do nowojorskiego rynku wirtualnych walut w sposób regulowany” – powiedziała Linda A. Lacewell, kurator NYDFS.

Dowiedz się, jak używać kryptowalut z PayPal

Osoby posiadające konto PayPal będą miały możliwość otrzymywania treści edukacyjnych, które pomogą im zrozumieć ryzyko i możliwości związane z inwestowaniem w kryptowaluty oraz informacje o technologii blockchain.

Od początku 2021 roku, zauważają, klienci PayPal będą mogli używać swoich kryptowalut do płacenia u 26 milionów sprzedawców PayPal na całym świecie. Konsumenci będą mogli natychmiast zamienić swoje saldo kryptowalutowe na walutę fiat bez żadnych dodatkowych opłat czy prowizji.

Innymi słowy, wyjaśnia PayPal, kryptowaluta staje się po prostu kolejnym źródłem finansowania w ramach cyfrowego portfela PayPal, „dodając zwiększoną użyteczność dla posiadaczy kryptowalut, jednocześnie odpowiadając na wcześniejsze obawy dotyczące niestabilności, kosztów i szybkości transakcji opartych na kryptowalutach.”